19 Mart 2012

SAN / NAS Entegrasyonu

DAS (Direct Attach Storage) yapısına yani sunucu üzerindeki disklere bağımlı olmadan, SAN (Storage Area Network) ve/veya NAS (Network Attached Storage) yapısına geçiş ile ilgili ihtiyaçların belirlenmesi ve belirlenen bu ihtiyaçlara uygun tasarımın ve kurulumun gerçekleştirilmesi konusundaki hizmetleri kapsar.

SAN yapısında fiziksel olarak ayrı bir depolama birimi, birden fazla sunucunun kullanımına açılabilir. Sunucular depolama birimine HBA (Host Bus Adapter) adı verilen özel Fiber Channel kartlar yardımı ile bir Fiber Switch üzerinden bağlanırlar. Bağlantının Fiber olmasından dolayı burada çok yüksek hızlarda (2/4 mbit) çalışmak mümkündür. Artık sunucu üzerindeki disklere de bağımlı kalınmadığından dolayı verinin yönetimi ve yedeklenmesi anlamında da çok ciddi anlamda faydalar sağlanmaktadır.

NAS yapısı özellikle heterojen bir yapı olmayan işletmelerde farklı işletim sistemlerine sahip istemcilerin dosya ve yazıcı paylaşımlarının efektif bir şekilde yapılması için kullanılır. NAS yapısında kullanılan sunucunun web üzerinden yönetilmesi ise yönetim anlamında ciddi kolaylıklar sunmaktadır.

Bize Ulaşın...